Stowarzyszenie Binduga

Stowarzyszenie Binduga powstało w styczniu 2019 r. z miłości do Urzecza – mikroregionu etnograficznego, gdzie mieszkamy – i pasji do działania na rzecz okolicy.

Binduga to nazwa flisackiej przystani, miejsca, gdzie można było odpocząć, posilić się, ale i spotkać z innymi, wymienić się informacjami. W bindudze można też było naprawić łódź i inne sprzęty. Binduga pełniła ważną funkcję łączenia różnych ludzi i różnych grup. My, nazywając tak nasze stowarzyszenie, chcieliśmy  nawiązać zarówno do wspierająco-rekreacyjnej funkcji bindugi, otwartości i tolerancji, jak i do historii i tradycji Urzecza, mocno związanego z Wisłą i żeglugą wiślaną.

Stowarzyszenie Binduga chce pielęgnować i promować niezwykłą, inspirującą kulturę, tradycje i historię Urzecza: olęderskie pochodzenie części mieszkańców, umiejętne gospodarowanie i współpraca z przyrodą na zalewowych, nadwiślańskich terenach, odpowiedzialność lokalnych społeczności za otoczenie, rolę i handlowe wykorzystanie rzeki, która była też łącznikiem społeczności obu brzegów Wisły, a także nieco odmienną od pozostałego Mazowsza muzykę, słownictwo niosące echo pochodzenia ludności, piękny strój i haft oraz wspaniałą kuchnię. Drugą stroną naszej działalności będą różnego rodzaju działania wspierające edukację i rozwój lokalnej społeczności: od warsztatów hobbystycznych i edukacyjnych, poprzez spotkania i wydarzenia integrujące mieszkańców Urzecza.